Elroy Fair Board announces winners of junior judging event

 

With caution and precautions to keep participants safe from Covid-19, the Elroy Fair held a modified event that involved youth exhibitors only at its junior judging event in June.

The Elroy Fair is a district fair, not a county fair. After canceling the fair to the public in May, two weeks passed before the fair board decided to hold a junior judging event only.

“Through communication with the health department, the city, and a compilation and sharing of a document that outlined all guidelines and procedures that would be followed when gathering for judging, planning went forward and a successful event was realized,” according to a statement from the Elroy Fair Board.

Here is the list of champions and department winners for the Covid-19 edition of the Elroy Fair. A complete list of results can be found online at www.ElroyFair.com.

Dairy

Judged by Grant Fremstad of Westby

• Supreme Champion — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Holstein Champion — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Jersey Champion — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• All-Other-Breeds Champion — Cora Brandau of Wilton, Brookwood FFA

• Champion-Grade Holstein — Stacie Kopenhafer of Wonewoc, Wonewoc-Center FFA

• Best Uddered Cow — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Best Bred & Owned – Spruce Cone Award sponsored by Joel Franke — Kyle Menn of Norwalk

• Champion Holstein Heifer — Matthew Roloff of Wonewoc, Wonewoc Badgers 4-H

• Champion Jersey Heifer — Breanna Anderson of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Champion, All Other Breeds, Heifer — Cora Brandau of Wilton, Brookwood FFA

• Champion Grade Holstein Heifer — Brennan O’Rourke of Tomah, Stepping Stones 4-H

• Champion-Grade Grazer Heifer — Tasha Reynolds of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Dairy Showmanship, Senior — Peyton Clark of Wilton, Brookwood FFA

• Dairy Showmanship, Best Fitted, Senior — Peyton Clark of Wilton, Brookwood FFA

• Dairy Showmanship, Intermediate — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Dairy Showmanship, Best Fitted, Intermediate, Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Dairy Showmanship, Junior — Brennan O’Rourke of Tomah, Stepping Stones 4-H

• Dairy Showmanship, Best Fitted, Junior — Matthew Roloff of Wonewoc, Wonewoc Badgers 4-H

Beef

Judged by Justin Tibbits of Mineral Point

• Grand Champion Steer — Clayton Walsh of Lyndon Station, Lindina Busy Bees 4-H

• Reserve Champion Market Beef — Jonathan Riley of Mauston, Blackhawk 4-H

• Grand Champion Female — Clayton Walsh of Lyndon Station, Lindina Busy Bees 4-H

• Reserve Champion Female — Sydney Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers

• Angus Champion — Benjamin Knuth of Elroy — Lindina Busy Bees 4-H

• Hereford Champion — Isabell Kemper of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• All-Other-Breeds Champion — Clayton Walsh of Lyndon Station, Lindina Busy Bees 4-H

• Commercial Champion — Sydney Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers

• Beef Showmanship, Senior, Show Class 1 — Clayton Walsh of Lyndon Station, Lindina Busy Bees 4-H

• Beef Showmanship, Senior, Show Class 2 — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers

• Beef Showmanship, Intermediate — Morgan Firlus of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Beef Showmanship, Junior — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Beef Showmanship, Beginner — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

Swine

Judged by Brandon Bloom of Mineral Point

• Champion Hog — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Reserve Champion Hog — McKenzie Andres of Lyndon Station, Lyndon Pioneers 4-H

• Swine Showmanship, Senior Show Class 1 — Allison Wallace of Lyndon Station, Lyndon Pioneers 4-H

• Swine Showmanship, Senior Show Class 2 — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Swine Showmanship, Intermediate — Kylie Powell of Norwalk, Brookwood FFA

• Swine Showmanship, Junior — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

Sheep

Judged by Brandon Blume of Mineral Point

• Champion — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Reserve Champion — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Ewe — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Champion Ram — Breanna Anderson of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Sheep Showmanship, Senior — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Sheep Showmanship, Intermediate — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Sheep Showmanship, Junior — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

Goats

Judged by Boone Schmitz of Mineral Point

• Champion Dairy Goat — none shown

• Champion Meat Goat — Tessa Gehri of Wonewoc, Wonewoc-Center FFA

• Champion Market Goat — Tyler Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Reserve Champion Market — Breanna Anderson of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Goat Showmanship, Senior — Tessa Gehri of Wonewoc, Wonewoc-Center FFA

• Goat Showmanship, Intermediate — Tyler Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Goat Showmanship, Junior — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

Poultry

Judged by Jim Laatsch of West Salem

• Junior Show, Best-in-Show Poultry — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Junior Show, Reserve-in-Show Poultry — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior Show, Champion Chicken — Tyler Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior Show, Champion Pigeon/Dove — none shown

• Junior Show, Champion Waterfowl — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior Show, Champion Market Poultry — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior Show, Champion Eggs — Lia Brunken of Reedsburg, Mauston TNT 4-H

• Poultry Showmanship, Senior — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Poultry Showmanship, Intermediate — Tyler Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees

• Poultry Showmanship, Junior — Lia Brunken of Reedsburg, Mauston TNT 4-H

Rabbits

Judged by Haley Birkholz Jewell of Warrens

• Junior Show, Best in Show — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior Show, Reserve in Show — Sophie Horn of New Lisbon, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior Show, Champion Market Roaster — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior Show, Champion Market Fryer — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Rabbit Showmanship, Senior — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Rabbit Showmanship, Intermediate — Bridget Totzke of Mauston, Wonewoc Badgers 4-H

• Rabbit Showmanship, Junior — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

Dogs

Judged by Ilse Benson of Rock Springs

• Junior Show, Obedience, Beginner Pre-Novice — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Junior Show, Obedience, Pre-Novice A Gr. 3-7 — none shown

• Junior Show, Obedience, Pre-Novice A Gr. 8 and Above — none shown

• Junior Show, Obedience, Pre-Novice B Gr. 3-7 — Zaida Carpenter of Wilton, Norwalk Clovers 4-H

• Junior Show, Obedience, Pre-Novice B Gr. 8 and Above — Deena Degner of Hillsboro, Wonewoc Badgers 4-H

• Junior Show, Obedience, Novice A — none shown

• Junior Show, Obedience, Novice B — Brandy Worth of Camp Douglas Orange Mills 4-H

• Junior Show, Obedience, Graduate Novice — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Highest-Scoring Dog — Brandy Worth of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Showmanship, First Year — none shown

• Showmanship, Second-Third Year — Zaida Carpenter of Wilton, Norwalk Clovers 4-H

• Showmanship, Four-Plus Years — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Best Junior Handler — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

Cats

Judged by Marie Preuss of Wilton

• Best in Show — Zoe Woods of Hillsboro, Syersville Starlets

Junior Fair Non-Animal Department Grand Champions

• Plant and Soil Science — Abby Frisk of New Lisbon, Orange Mills 4-H

• Flowers and Houseplants — Hannah Chegwidden of Mauston, Cheery 4-H

• Natural Science — Hannah Chegwidden of Mauston, Cheery 4-H

• Early Age — Arzaria Carpenter of Wilton, Norwalk Clovers 4-H

• Cultural Arts — Abby Frisk of New Lisbon, Orange Mills 4-H

• Photography — Hannah Chegwidden of Mauston, Cheery 4-H

• Woodworking — Abby Frisk of New Lisbon, Orange Mills 4-H

• Foods and Nutrition — Zoe Woods of Hillsboro, Syersville Starletts

• Foods and Nutrition, Monroe County Dairy Promotions — Paige Lowry of Necedah, Cheery 4-H

• Foods and Nutrition, Monroe County Dairy Promotions — Tasha Reynolds of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Food Preservation — Hannah Chegwidden of Mauston, Cheery 4-H

• Clothing — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Knitting and Crocheting — Zoe Woods of Hillsboro, Syersville Starlett

Complete results can be found online. Visit www.ElroyFair.com and follow the links. Follow the Elroy Fair on Facebook at “Elroy Fair-Wisconsin.”

Comments are closed.

  • Book review: ‘Kitchens of the Great Midwest’ by J. Ryan Stradal

    September 16th, 2020
    by

    It is helpful to know that “Kitchens of the Great Midwest’’ has a goodly number of characters described in different stages of their lives.


    KVR managed-grazing program set for Sept. 26

    September 16th, 2020
    by

    The Kickapoo Valley Reserve will host a Ralph Nuzum Lecture Series program entitled “Can Managed Grazing Improve Soil Health and Water Quality in the Driftless Area?” on Saturday, Sept. 26.


    Monroe County Local History Room in Sparta wants you to vote for your favorite toys

    September 16th, 2020
    by

    The Monroe County Local History Room’s polls are now open to cast your vote for the most beloved toys made from the 1940s through 1990s.


    Book review: ‘Margaret’s War’ by Bill Stokes

    September 11th, 2020
    by

    World War II was well underway, and 13-year-old Billy Forrest was missing it. He had no chance to be a war hero, and what chance would he have with the girls when the heroes returned?


    Brookwood theatre’s performances set for this weekend

    September 10th, 2020
    by

    Commemorating, consoling, and persevering are a few of the adjectives invoked by Brookwood theatre’s fall production of “Women and War” and “Who’s on First?


  • Kendall Depot reopens

    September 10th, 2020
    by

    The Kendall Depot, which serves as the Elroy-Sparta State Trail headquarters, reopened to the public last week. Its hours are from 9 a.m. to 3 p.m. daily until Oct. 31.


    KVR to host demonstration on copper bullets Sept. 19

    September 10th, 2020
    by

    The Kickapoo Valley Reserve will host a copper-bullet demonstration Saturday, Sept. 19.


    Book review: ‘Akin’ by Emma Donoghue

    September 3rd, 2020
    by

    Noah Selvaggio would turn 80 in a few days. As a personal birthday present, he was booked on a flight to Nice, France, the community of his birth.


    Scenic Bluffs to operate La Crosse dental clinic

    September 1st, 2020
    by

    A new dental clinic operated by Scenic Bluffs Community Health Centers is set to open Sept. 3 next to Gundersen Health System’s La Crosse Campus.


    Brookwood receives matching-funds offer for the replacement of stage curtains

    August 31st, 2020
    by

    Brookwood has received a dollar-for-dollar matching-funds offer from String Swing of rural Ontario for the replacement of the school’s stage curtains.


    Scenic Bluffs announces its decision on fall sports season

    August 28th, 2020
    by

    The Scenic Bluffs Conference today released its official plans for the fall sports season, according to commissioner Steve Atkinson.


  • Archives