Elroy Fair results

The Elroy Fair kicked off the Wisconsin fair season in June.

The Elroy Fair is a district fair, not a county fair, and includes entries from citizens of Juneau County and anyone living in or in a youth organization in the Norwalk/Ontario/Wilton, Hillsboro, Royall, Wonewoc-Center, Necedah, Mauston, and New Lisbon school districts.

The open-class dog, rabbit, and poultry shows are open to anyone living in Wisconsin.

The following is the list of champions and department winners for the Elroy Fair, which was the first fair in Wisconsin and was from June 27–30.

DAIRY

Judged by Tammy Voegeli of Arlington

• Supreme Champion — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Holstein Champion — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Jersey Champion — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Any-Other-Breed Champion — Kristi Cleven of Kendall

• Monroe County All Breeds Junior Dairy Club Champion Grade Holstein — Stacie Kopenhafer of Wonewoc, Wonewoc-Center FFA

• Best Uddered Cow — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Best Bred and Owned/Spruce Cone Award sponsored by Joel Franke — Kyle Menn

• Champion Holstein Heifer — Matthew Roloff of Wonewoc, Wonewoc Badgers 4-H Club

• Champion Jersey Heifer — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Champion Any-Other Breed Heifer — Brennan O’Rourke of Tomah, Stepping Stones 4-H Club

• Champion Grade Holstein Heifer — Karson Weber of Elroy, Stepping Stones 4-H Club

• Champion Grade Any Other Heifer — Kristen Atteln of Wilton, Brookwood FFA

• Supreme Champion Bull — Karson Weber of Elroy, Stepping Stones 4-H Club

DAIRY SHOWMANSHIP

• Senior — Reed Franke of Yuba, Syersville Starlets 4-H

• Senior, Best Fitted — Peyton Clark of Wilton, Brookwood FFA

• Intermediate — Gracie Stanek of Elroy, Royall FFA

• Intermediate, Best Fitted — Jaden Dreier of Norwalk, Brookwood FFA

• Junior — Brennan O’Rourke of Tomah, Stepping Stones 4-H Club

• Junior, Best Fitted — Matthew Roloff of Wonewoc, Wonewoc Badgers 4-H Club

• Adult — Randy Dreier of Norwalk

• Club Herd — Brookwood FFA

• Open Show Grand Champion — Dalton O’Rourke of Tomah, Stepping Stones 4-H Club

BEEF

Judged by Kurt Lehman of Cazenovia

• Champion Steer — Ethan Lulich of Lyndon Station, Lyndon Pioneers 4-H

• Reserve Champion Market Beef — Clayton Walsh of Lyndon Station, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Female — Morgan Firlus of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Reserve Champion Female — Isabelle Kemper of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Bull — Elle Horn of New Lisbon, Lindina Busy Bees

BEEF SHOWMANSHIP

• Senior — Dawson Firlus of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Intermediate — Ethan Lulich of Lyndon Station, Lyndon Pioneers 4-H

• Junior — Alessandra Roose of Mauston, Blackhawk 4-H

• Beginner — Carter Ruland of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

SWINE

Judged by Matt Doney of Mineral Point

• Champion Hog — Allison Wallace of Lyndon Station, Lyndon Pioneers 4-H

• Reserve Champion Hog — Dylan DeWitt of Ontario, Brookwood FFA

• Open Show Grand Champion — Landyn DeWitt of Ontario

SWINE SHOWMANSHIP

• Senior — Dylan DeWitt of Ontario, Brookwood FFA

• Intermediate — Kyle Degner of Hillsboro, Wonewoc Badgers 4-H

• Junior — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

SHEEP

Judged by Brandon Blume of Mineral Point

• Champion — Sydney Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Reserve Champion — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Ewe — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Champion Ram — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

SHEEP SHOWMANSHIP

• Senior — Trenna Cherney of Wonewoc, Lyndon Pioneers 4-H

• Intermediate — Syndey Cherney, Wonewoc Lyndon Pioneers 4-H

• Junior — Kendyl Rowe of La Valle, Lindina Busy Bees 4-H

• Open Show Grand Champion Market Lamb — Kynsleigh Woolever

GOATS

Judged by Wade Wachter of Mineral Point

• Champion Dairy Goat — Dylan DeWitt of Ontario, Brookwood FFA

• Champion Meat Goat — Zander Robinson of Elroy, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Market Goat — Mallory Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Reserve Champion Market — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

GOAT SHOWMANSHIP

• Senior — Tessa Gehri of Wonewoc, Wonewoc-Center FFA

• Intermediate — Tyler Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Junior — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

POULTRY

Judged by Shelby and Sydney Tone of Stoughton

Junior Show

• Champion Chicken — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Pigeon/Dove — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Waterfowl — Zachary Olson of New Lisbon, Orange Mills 4-H

• Champion Duck — Zachary Olson of New Lisbon, Orange Mills 4-H

• Best in Show Poultry — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Market Bird — Blake Olson of New Lisbon, Orange Mills 4-H

• Reserve Champion Market — Tyler Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees

• Champion Eggs — Nolan Brunken of Reedsburg, Mauston TNT 4-H

POULTRY SHOWMANSHIP

• Senior — AJ Wilcox of Wonewoc, Wonewoc Badgers 4-H

• Intermediate — Tyler Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees

• Junior — Marshall Reiman of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Open Show, Best in Show — Heath Vasicek of Sparta

• Champion Eggs — Heath Vasicek of Sparta

RABBITS

Judged by Dennis Roloff of Waupaca and Amber Ziebell of Johnson Creek

Junior Show

• Best in Show — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Reserve Champion — Mallory Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Champion Market Roaster — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Champion Market Fryer — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

RABBIT SHOWMANSHIP

• Senior — Deena Degner of Wonewoc, Wonewoc Badgers 4-H

• Intermediate — Zaida Carpenter of Wilton, Norwalk Clovers 4-H

• Junior — Mariah Schwartz of Mauston, Lindina Busy Bees 4-H

• Open Show, Best in Show, Youth — Lauren Auel of Hillsboro

• Reserve Best in Show, Youth — Thomas Wallace, La Farge

• Best in Show, Adult — Doug Brown of Norwalk

• Reserve Best in Show, Adult — Heather Frank of Richland Center

DOGS

Judged by Renee Danhof of Marshfield and Kayla Menn Hach of Norwalk

Junior Show

Obedience

• Beginner Pre-Novice — Genevieve Shull of Reedsburg, Wonewoc Badgers 4-H

• Pre-Novice A Gr. 3-7 — Marshall Reiman of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Pre-Novice A Gr. 8 and Above — Adaline Henry of Mauston, Mauston TNT 4-H

• Pre-Novice B Gr. 3-7 — Bailey Madden of Oxford, Mauston TNT 4-H

• Pre-Novice B Gr. 8 and Above — Rachel Dunn of Mauston, Mauston FFA

• Novice A — Brandy Worth of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Novice B — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Graduate Novice — Allison Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Highest Scoring Dog — Brandy Worth of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

Showmanship

• First Year — Zaida Carpenter of Wilton, Norwalk Clovers 4-H

• Second to Third Year — Kyle Menn of Norwalk, Norwalk Clovers 4-H

• Four-Plus Years — Brandy Worth of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Best Junior Handler — Brandy Worth

Open Show

• Obedience, Highest Scoring Dog — Hannah Wilcox-Borg, Tomah

• Showmanship, Best Youth Handler — Ashley Jaeger of Sparta

• Showmanship, Best Adult Handler — Kayla Menn Hach of Norwalk

CATS

Judged by Kayla Menn Hach

• Best in Show — Zoe Woods of Hillsboro, Syersville Starlets

JUNIOR FAIR NON-ANIMAL DEPARTMENT

GRAND CHAMPIONS

• Veterinary Science — Hannah Chegwidden of Mauston, Cheery 4-H

• Plant and Soil Science — Abby Frisk of New Lisbon, Orange Mills 4-H

• Flowers and Houseplants — Kali Engelman of Mauston, Girl Scouts

• Natural Science — Marshall Reiman of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Early Age — Dalton O’Rourke of Tomah, Stepping Stones 4-H

• Cultural Arts — Brandy Worth of Camp Douglas, Orange Mills 4-H

• Photography — Shelly Powell of Norwalk, Hill-n-Valley 4-H

• Computers — Sarah Dodge of Ontario, Norwalk Clovers 4-H

• Woodworking — AJ Wilcox of Wonewoc, Wonewoc Badgers 4-H

• Mechanical Science — Zaida Carpenter of Wilton, Norwalk Clovers 4-H

• Foods and Nutrition — Amara Mathews of Mauston, Mauston TNT 4-H

• Foods and Nutrition, Monroe County Dairy Promotions — Brandy Worth of Camp Douglas, Orange Mills

• Foods and Nutrition, Beata Franke Award (Best Wisconsin Ag Product) — Brandy Worth of Camp Douglas, Orange Mills

• Food Preservation — Zaida Carpenter of Wilton, Norwalk Clovers 4-H

• Clothing — Elizabeth Colwell of La Valle, Mauston TNT 4-H

• Home Environment — Vanessa Ornes of Sparta, Norwalk Clovers 4-H

• Booth — Orange Mills 4-H Club, Juneau County

• Planter — Lindina Busy Bees 4-H Club, Juneau County

• Barn Quilt — Norwalk Clovers 4-H Club, Monroe County

OPEN CLASS NON-ANIMAL DEPARTMENT GRAND CHAMPIONS

• Plant and Soil Science — Weston Rumppe of Elroy

• Flowers and Houseplants — Carol Gross of Mauston

• Natural Science — Dalton O’Rourke of Tomah

• Cultural Arts — Sheila Ziegler of Mauston

• Photography — Elizabeth Carpenter of Wilton

• Foods and Nutrition — Kim Pufahl of Mauston

• Food Preservation — Betty Preuss of Wilton

• Clothing — Becky Colwell of La Valle

• Knitting and Crocheting — Melissa Brey of Hillsboro

• Home Environment — Sally Raese of Wonewoc

Complete results can be found online. Visit www.ElroyFair.com and follow the links. The Elroy Fair can be followed on Facebook at Elroy Fair-Wisconsin.

 

 

 

 

Comments are closed.

  • Vernon County to issue WIC benefits in December

    December 5th, 2019
    by

    The Vernon County Health Department will offer Women, Infants and Children (WIC) program benefits in December at the following locations.


    Book review: ‘The Current’ by Tim Johnston

    December 5th, 2019
    by

    Two college girls are on their way to Minnesota; Audrey’s father is dying of stage 4 lung cancer. It’s snowing. Caroline is driving. It’s her Rav 4.


    Vernon County Crimestoppers increases cash rewards

    December 4th, 2019
    by

    Vernon County Crimestoppers has increased its cash rewards for tips leading to an arrest or charge of a law violator.


    N-O-W winter concerts slated

    December 4th, 2019
    by

    The Norwalk-Ontario-Wilton School District will host two winter concerts this holiday season.


    Man shot in the face with an arrow

    December 2nd, 2019
    by

    A 56-year-old man was shot in the face with an arrow last week in Westby, according to the Westby Police Department.


  • Monroe County deputy arrested in domestic-abuse case

    November 27th, 2019
    by

    A Monroe County Sheriff’s Office deputy was placed on administrative leave after his Tuesday arrest in a domestic-violence incident in rural Camp Douglas, according to Monroe County Sheriff Wesley Revels.


    Royall Education Notes: Winter concerts, alumni weekend on tap

    November 26th, 2019
    by

    Happy holidays! In an effort to give you some winter well wishes ahead of time this year, I started this note in early November.


    Hunters turn out in memory of Dale Williams

    November 22nd, 2019
    by

    The first-ever Dale Williams Memorial Coon Hunt was in early October.


    Book review: ‘Beloved’ by Toni Morrison

    November 21st, 2019
    by

    By LARRY BALLWAHN | Wilton When reading the first few chapters of “Beloved,” I wondered not only how did the novel […]


    Book review: ‘The Little Stranger’ by Sarah Watters

    November 14th, 2019
    by

    Hundreds Hall was a grand old mansion, a park (gardens and green space that were fenced in) and extensive farmland beyond that.


    Gundersen St. Joseph’s Sanchez receives therapist of the year award

    November 14th, 2019
    by

    Cassidy Sanchez, PT, PCS, a physical therapist at Gundersen St. Joseph’s Hospital and Clinics, was recently awarded therapist of the year by mobility and independence organization AMBUCS at its national conference in Pittsburgh.


  • [Advertisement.]
  • Archives